• Wiadomości archiwalne 2020/2021

      •  

        Wywiad z Panią Weroniką Kobus, wnuczką Jana Pocka (Patrona naszej szkoły)

        1. Wiemy, że w 1945 r. Jan Pocek opublikował w prasie około trzydziestu wierszy. Jak Pani dziadek zaczął przygodę z pisaniem?
        Od młodości ciągnęło go do książek, które nie były kiedyś tak powszechnie dostępne, jak teraz. Mimo to czytał w każdej wolnej chwili, których nie było zbyt dużo, bo pomagał w gospodarstwie. I tak zrodziła się jego miłość do poezji, do odskoczni jaką dawało słowo pisane. Sam pisać zaczął w wieku około 20 lat, na początku do tygodnika „Wici”. W czasie II wojny światowej jego wiersze ukazywały się w prasie „podziemnej” – „Orle Ciosy”. Wydano też kilka tomików jego wierszy zarówno za życia jak i pośmiertnie.

        2. Kto był autorytetem Jana i dlaczego właśnie ta osoba?
        Trudno jednoznacznie stwierdzić kto był autorytetem dziadka. Stykał się on z wieloma „samorodnymi” poetami, pisarzami ludowymi. Osobami podobnymi do niego. Myślę, że to, że byli ludzie żyjący podobnie jak on – na wsi – zachęcało go i motywowało do rozwoju poetyckiego. Spotykał innych ludowych twórców, którzy borykali się z podobnymi problemami, rozumieli się nawzajem i szanowali.

        3. Znaczna część utworów Jana Pocka dotyczy tematyki religijnej i patriotycznej. Wszystkie jego wiersze dotyczą wartości najważniejszych w życiu człowieka, takich jak: dom rodzinny, matka… . A jaka tematyka podoba się Pani najbardziej?
        Piękne są wiersze pisane o matce i ojcu. Pokazują ogrom uczuć i emocji, ale przede wszystkim szacunek do rodziców. W dzisiejszych czasach zabiegania, internetu, telefonów powinniśmy się zatrzymać, przeczytać taki wiersz i zastanowić się czy poświęcamy bliskim wystarczająco czasu i serca. Takie wiersze to chwila refleksji. Pięknie opisywał też przyrodę, która go otaczała, złote pola, kwitnące wiśnie, trudy pracy na roli.

        4. Moim ulubionym wierszem, który za każdym razem mnie porusza jest utwór „Z meldunkiem”. Który wiersz wywołuje w Pani najwięcej emocji?
        Dziadek napisał wiele pięknych wierszy, które chwytają za serce swoją szczerością i prostotą. Trudno jest wybrać ten jeden ulubiony. Bardzo lubię te: „matce”, „ojcu”, „szczęście rodzinne”, „w kraj szczygłów”, „z pola”, „ziemia rodzinna”, „miłość”.

        5. Czy słyszała Pani o ulubionym zakątku, w którym pisał Pocek? Czy miał takie swoje miejsce?
        Nic mi o tym nie wiadomo. Dziadek pisał, gdzie mógł i kiedy mógł. Często po dniu spędzonym w polu siadał przy stole i przelewał na papier swoje emocje, obserwacje i przemyślenia. 

        6. Skąd Jan Pocek czerpał inspirację do swoich wierszy?
        Dziadek pisał o otaczającym go świecie. Był prostym człowiekiem i w prostych słowach opisywał to, co było mu najbliższe: pola, łąki i lasy, miłość do rodziców i żony, trudy życia na wsi. W okresie okupacji tematyka zmieniła się na wojenną, oddawała realia tamtejszych czasów. Dominują jednak wątki z życia codziennego takie jak życie, śmierć, radości i smutki, trudy życia na wsi. Inspiracją dziadka był świat, który go otaczał. Było to niewyczerpane źródło.

        7. Jakie zainteresowania, oprócz pisania wierszy, miał Pani dziadek? Czym się zajmował?
        Jak na człowieka ze wsi przystało zajmował się pracą na roli. Nie przynosiła jednak ona wiele dochodu. Poza pracą w polu dorabiał w gminie, spółdzielni, piekarni, na budowie. Miał wiele zajęć i nie bał się żadnej pracy. W pewnym momencie wyjechał do Warszawy, żeby pracować jako dziennikarz w redakcji „Gromady”.

        8. Czy Pan Pocek cieszył się za życia uznaniem jako poeta?
        Wielu ludzi go ceniło. Przede wszystkim za to, że był dobrym i uczciwym człowiekiem. Ale był także świetnym poetą, miał swoich entuzjastów. Gdyby było inaczej, nie ukazały by się tomiki jego wierszy.  Nadal są osoby, które uważają, że był wielkim poetą ludowym. Urzekał ludzi prostotą swoich wierszy i miał swoich wielbicieli. 

        9. Co sądzi Pani o działalności Jana w życiu społecznym? Podobno wstąpił do Związku Młodzieży Wiejskiej i dużo się tam udzielał. Czy oprócz tego uczestniczył aktywnie gdzieś jeszcze?
        O tak, dziadek był osobą bardzo aktywną społecznie. Zaczynał od Związku Młodzieży Wiejskiej, w czasie II wojny światowej przyłączył się do Batalionów Chłopskich, gdzie pisał dla „Orlich Ciosów”, których to nazwę wymyślił. Przystąpił do Tajnego Związku Pisarzy Chłopskich, znalazł się także w gronie pisarzy skupionych wokół pisma „Wieś Tworząca”. Został członkiem Koła Literatów Ludowych w Lublinie, a następnie Wiejskiego Związku Zawodowego Literatów Polskich. Zainicjował powstanie puławskiego Klubu Twórców Ludowych (istniejącego do dziś), uczestniczył również przy założeniu Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Jak widać był osobą, która nie potrafiła usiedzieć na miejscu, stale coś robił, gdzieś się udzielał.

        10. Jakie pamiątki posiada Pani oraz Pani rodzina po dziadku?
        Niestety posiadamy bardzo mało pamiątek. Niedługo po śmierci dziadka babcia oddała znaczną większość, jeśli nie niemal wszystko co posiadała, do Muzeum Czechowicza w Lublinie. Są tam rękopisy, maszynopisy, zdjęcia i wiele innych rzeczy.

        12. Z jakiego osiągnięcia dziadka jest Pani najbardziej dumna i dlaczego?
        Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że dziadek był osobą niezwykłą. W szczególny sposób postrzegał świat i swoje spostrzeżenia przekładał na wiersze. I chyba o to tu chodzi i z tego jestem najbardziej dumna. Że był sobą, prostym człowiekiem, który wiele przeżył w życiu, wiele doświadczył, a pozostał niezmieniony. Nie użalał się nad losem ani nie wywyższał jako poeta, tylko brał życie takim, jakie jest. Pisał swoje proste wiersze zawierające w sobie ziarno wiejskiego życia. Dostrzegał piękno w otaczającym świecie, w kwitnącej wiśni, w trudzie orki. 

        13. Co chciałaby Pani przekazać dziadkowi, gdyby żył?
        To, że szkoda, iż go nie poznałam. Fajnie by było mieć drugiego dziadka. Kto wie jakby potoczyło się nasze życie, gdyby był z nami. Może ja też bym pisała wiersze? Tego nie dowiemy się nigdy. 

        Z wnuczką Jana Pocka, Weroniką Kobus, wywiad przeprowadziły: Oliwia G. oraz Weronika S., uczennice klasy 7b

        ____________________________________________________________________________

        DZIEWCZYNA JAK MALINA - wywiad z Angeliką Wiejak

        Wiele osób zna Angelikę W. jako koleżankę, uczennicę kl. 8 Szkoły Podstawowej w Markuszowie, mieszkankę Markuszowa. Niewiele osób jednak wie, że jest ona również wokalistką, śpiewa w zespole Malina Folk. Wywiad z Angeliką przeprowadziła Kamila P.
        - W którym roku powstał zespół Malina Folk? 
        - Zespół powstał dwa lata temu przy Kole Gospodyń, które na ten moment liczy sobie 84 lata. Z tym, że w Kole Gospodyń zaczęłyśmy śpiewanie w mniejszej grupie. W zespole Malina Folk śpiewam od dwóch lat, czyli od początku, natomiast w Kole Gospodyń już prawie od 10 lat.

        - Skąd nazwa Malina Folk?
        - Właściwie to nazwa Malina Folk wzięła się z tego, że pewnego dnia usiadłyśmy sobie razem w grupie (razem z Anną Dorotą K., Agnieszką K. i Amelką H. – przyp. redakcji), myślałyśmy, jaką nazwę nadać zespołowi. Na początku w ogóle nie wiedziałyśmy, ale później stwierdziłyśmy, że kolorem przewodnim naszego zespołu będzie kolor malinowy. W stroju KGW Przybysławice mamy akcenty malinowej czerwieni i doszłyśmy do wniosku, że fajną nazwą będzie Malina Folk, która nawiązuje do akcentów kolorystycznych w naszym stroju. 

        - Co skłoniło Cię do dołączenia do zespołu? 
        - Kiedyś moja ciocia (Agnieszka K. – przyp. redakcji) zapytała mnie, czy chciałabym śpiewać, bo zauważyła, że jako mała dziewczynka zaczęłam sobie podśpiewywać. Powiedziała, że nawet nieźle mi to wychodziło. Stwierdziłam wtedy, że fajnym pomysłem byłoby zacząć coś nowego i większego. Zdecydowałam się kontynuować tę pasję.  

        - Ile lat już śpiewasz?
        - Moją historię ze śpiewaniem zaczęłam w wieku 6 lat. Od zawsze sprawiało mi to ogromną radość. Już niedługo minie prawie 10 lat odkąd zaczęłam swoją przygodę ze śpiewaniem. 

        - Co chcecie wyrazić w śpiewanych przez Was utworach?
        - W naszych utworach nie śpiewamy cały czas tego samego, tylko staramy się odświeżać piosenki śpiewane przez innych wykonawców. Utwory te wybieramy stosownie do uroczystości. 

        - Czy macie swoją płytę? Jeśli tak, to czy trudno było nagrywać na nią Wasze piosenki?
        - Tak, mamy jedna płytę z kolędami. Nagrywałyśmy ją w studiu. Każda z nas osobno nagrywała swoją zwrotkę i refren w każdej piosence. Byłyśmy podzielone na dwie tury. Jeśli którejś z nas nie podobał się dany element pieśni, oczywiście miałyśmy możliwość poprawy błędów. Dzięki temu, mogłyśmy zdecydować, które elementy są najlepsze. Na koniec, gdy już stwierdziłyśmy, że wszystko było dobrze, piosenka była łączona w całość i zgrywana na płytę.

        - Jak często odbywają się próby? 
        - Przed pandemią próby odbywały się praktycznie co tydzień. Wiadomo, jeśli któraś z nas nie mogła, to albo nie przychodziła, albo odwoływałyśmy całą próbę i przekładałyśmy ją na następny tydzień. Czasem zdarzało się, że próby nie było w jednym tygodniu. Teraz mamy taką sytuację i nie spotykamy się tak często jak byśmy chciały. 

        - Jak często występujecie na scenie?
        - Teraz nie występujemy ze względu na pandemię. Wcześniej miałyśmy przynajmniej jeden występ w miesiącu. W okresie letnim, było tych występów o wiele więcej, ponieważ były dożynki, więc dostawałyśmy dużo zaproszeń. Zdarzało się też tak, że miałyśmy nawet po 3 lub 4 występy w miesiącu. 

        - Czy zdobyłyście jakieś nagrody? Jeśli tak, to która z nich jest dla Was najważniejsza?
        - Praktycznie z każdego występu dostawałyśmy jakąś nagrodę, czy to nagrodę pieniężną, czy zwykłe rzeczy do użytku dla nas lub dla Koła Gospodyń. Moim zdaniem każda z tych rzeczy była w jakiś sposób cenna, nie można jakoś szczególnie wyróżniać tych nagród. Jeśli występowałyśmy charytatywnie, to nagrody dla nas nie były ważne, lecz pomoc osobie potrzebującej. 

        - Skąd wzięłyście pomysły na stroje? 
        - Tak naprawdę mamy trzy stroje, jeden dla Koła Gospodyń i dwa inne dla zespołu Malina Folk. Nie chciałyśmy za bardzo wtapiać się w tłum. Chciałyśmy być unikalne i wyróżniające się. Nasze sukienki są w kolorze białym z dodatkami malinowej czerwieni. Każdy strój jest zaprojektowany przez nas. Mamy zaprzyjaźnioną panią krawcową, która szyje je nam na zamówienie i na miarę. W Polsce raczej nie spotkamy się z drugim takim samym strojem. 

        - Czy śpiewanie sprawia Ci przyjemność? Czy robisz to z przymusu? 
        - Jak wcześniej wspomniałam śpiewam już prawie od 10 lat. Jest to moja ogromna pasja. Śpiewam sama dla siebie, chodzę na lekcje śpiewu. Nie śpiewam z przymusu, sprawia mi to przyjemność i jest to nieodłączna część mojego życia.

        - Czy myślałaś kiedyś o tym, żeby śpiew był Twoim głównym zajęciem w życiu, czy raczej traktujesz to jako hobby? 
        - Bardzo lubię śpiewać i chciałabym, żeby śpiew zawsze mi towarzyszył. W tej chwili traktuję to jako hobby, ponieważ mam inne plany na przyszłość, ale nigdy nic nie wiadomo. Wszystko w życiu jest możliwe. 

        Zdjęcia ze zbiorów: zespołu Malina Folk i Angeliki W.

        ____________________________________________________________________________

        Pedagogika KUL dla Dzieci - wyniki konkursu "Dzieckiem być"

        wyniki konkursu

        Gratulujemy :)

        ____________________________________________________________________________

        Życzenia z okazji Dnia Dziecka

        życzenia z okazji Dnia Dziecka - Obrazek 1

        ____________________________________________________________________________

        Zachęcamy do udziału w Akcji Off

        Zwracając uwagę na rosnący podczas pandemii problem uzależnień dzieci i młodzieży od gier komputerowych, portali społecznościowych i Internetu proponujemy 1 czerwca odłożyć telefony i spędzić czas aktywnie. Dzień Dziecka jest świetną okazją do zrobienia detoksu od urządzeń cyfrowych oraz świętowania w gronie rówieśników i rodzin.

        zachęcamy do udziału w Akcji Off - Obrazek 1

        ____________________________________________________________________________

        Powrót do nauki stacjonarnej

        powrót do nauki stacjonarnej - Obrazek 1

        Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół - aktualizacja

        ____________________________________________________________________________

        Konkurs plastyczny

        konkurs plastyczny - Obrazek 1

        ____________________________________________________________________________

        Sportowy Dzień Dziecka

        sportowy Dzień Dziecka - Obrazek 1

        ____________________________________________________________________________

        Wyniki konkursu na plakat ekologiczny

        kategoria klasy I-III
        I miejsce – Szymon D. klasa III b
        II miejsce – Patrycja K. klasa III b
        III miejsce – Dawid B. klasa III a

        kategoria klasy IV-VI
        I miejsce – Lena F. klasa IV b
        II miejsce – Mateusz C. klasa V
        III miejsce – Katarzyna N. klasa IV b oraz Nikola J. klasa V

        kategoria klasy VII-VIII
        I miejsce – Natalia P. klasa VII a
        II miejsce – Amelia Ś. klasa VII a oraz Natalia S. klasa VII b
        III miejsce – Iga G. klasa VII b

        Wręczenie nagród odbędzie się 1 czerwca.
        Zwycięzcom gratulujemy!

        ____________________________________________________________________________

        Wytyczne sanitarne MEiN, MZ i GIS  w związku z powrotem uczniów do szkoły

        Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione następujące zagadnienia:
        - organizacja zajęć w szkole, 
        - higiena, czyszczenie oraz dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni, 
        - gastronomia, 
        - postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. 
        Źródło: MEiN

        wytyczne

        ____________________________________________________________________________

        Powrót uczniów do nauki stacjonarnej

        Na podstawie harmonogramu opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w dniu 29 kwietnia 2021 r. planuje się stopniowy powrót uczniów do nauki stacjonarnej. Zgodnie z rozporządzeniem w szkole realizowana będzie nauka hybrydowa.

        W związku z tym informuję, że w Szkole Podstawowej im. Jana Pocka w Markuszowie uczniowie klas IV- VIII powracają od 17 maja 2021 do nauki stacjonarnej według następującego porządku:

        • Klasy VIIa, VIIb, VIII - w dniach 17, 18, 19, 20 maja realizują naukę w szkole, w dniach 21, 24, 28 maja 2021r. lekcje będą odbywały się zdalnie.
        • Klasy IVa, IVb, V, VIa, VIb - w dniach 17, 18, 19, 20 maja realizują naukę zdalnie, w dniach 21, 24, 28 maja 2021r. lekcje będą odbywały się w szkole.

        Od 17 maja 2021 r.:
        - Dowozy zgodnie z ustalonym harmonogramem.
        - Wyżywienie zgodnie ze stawkami obowiązującymi od 1 kwietnia 2021r. Informacje dotyczące opłat za miesiąc maj otrzymają Państwo od wychowawców klas lub telefonicznie w sekretariacie szkoły.
        - Obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego, w tym szczególnie: dystans, dezynfekcja, maseczka, wietrzenie i dezynfekcja pomieszczeń szkolnych. Rodziców prosimy przestrzeganie zasad ustalonych w Regulaminie Funkcjonowania Szkoły w okresie epidemii.

        Przypominamy, że w dniach 25, 26, 27 maja w szkole odbędzie się ogólnopolski egzamin ósmoklasisty, w związku z tym pozostałe klasy mają odwołane zajęcia stacjonarne i online.

        Z poważaniem
        Dyrekcja Szkoły

        powrót uczniów do nauki stacjonarnej - Obrazek 1

        ____________________________________________________________________________

        101. rocznica urodzin Karola Wojtyły - Papieża Jana Pawła II, 18.05.2021 r.

        nagranie

        ____________________________________________________________________________

        Kilka rad jak dbać o Ziemię - prace wykonane przez ucz. klasy VII b w programie Canva

        nagranie 1

        nagranie 2

        nagranie 3

        nagranie 4

        ____________________________________________________________________________

        Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja - akademia on-line

        nagranie

        ____________________________________________________________________________

        Komunikat

        Od 4 maja planowany jest stopniowy powrót uczniów do nauki stacjonarnej.

        W związku z tym informujemy, że:

        - Wszyscy uczniowie klas I-III wracają od 4 maja do szkoły.

        - Dowozy zgodnie z ustalonym harmonogramem.

        - Wyżywienie zgodnie ze stawkami obowiązującymi od 1 kwietnia 2021 r. Informacje dotyczące opłat za miesiąc maj otrzymają Państwo od wychowawców klas.

        - Obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego, w tym szczególnie: dystans, dezynfekcja, maseczka, wietrzenie i dezynfekcja pomieszczeń szkolnych. Rodziców prosimy przestrzeganie zasad ustalonych w Regulaminie Funkcjonowania Szkoły w okresie epidemii. 

        Od 19 maja planowany jest powrót w trybie hybrydowym uczniów klas IV-VIII. 

        ____________________________________________________________________________

        Światowy Dzień Ziemi - konkurs plastyczny

        Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
        Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
        Źródło: https://www.gdos.gov.pl/swiatowy-dzien-ziemi-6

        ____________________________________________________________________________

        Wyniki konkursu "Aktywny uczeń"

        Rozstrzygnięcie trwało bardzo długo, gdyż nadesłane prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie. Każda praca została bardzo szczegółowo przeanalizowana, stąd też możemy dopiero teraz przedstawić Państwu wyniki. 
        Nagrody za poszczególne miejsca 1 – 3 oraz wyróżnienia będą wręczane na koniec roku szkolnego.
        Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie ,,Aktywny uczeń”.

        nagranie 1

        nagranie 2

        ____________________________________________________________________________

        Nauczanie hybrydowe 26-30.04.2021 r.

        Na podstawie rozporządzenia MEiN z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dyrektor szkoły Podstawowej im. Jana Pocka w Markuszowie ustala następujący harmonogram nauczania hybrydowego dla uczniów klas I-III od dnia 26 kwietnia.

        - Poniedziałek, wtorek (26, 27 kwietnia 2021 r.) - stacjonarnie (w szkole) odbywają się zajęcia lekcyjne dla klasy I i III a. Klasy II i III b realizują w tych dniach naukę zdalną.

        - Środa, czwartek i piątek (28, 29, 3kwietnia 2021 r.) - stacjonarnie (w szkole) odbywają się zajęcia lekcyjne dla klasy II i III b. Klasy I i III a realizują w tych dniach naukę zdalną.

        W tych dniach świetlica szkolna, a także dowozy i odwozy uczniów są zorganizowane zgodnie z tygodniowym planem zajęć.

        ____________________________________________________________________________

        Nauka zdalna dla wszystkich uczniów przedłużona do 25 kwietnia 2021 r.

        ____________________________________________________________________________

        Wiktoria laureatką

        Miło nam poinformować, iż uczennica naszej szkoły Wiktoria P. została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Wielkanocnego „Wyobraźnia ukryta w pisance” organizowanego przez Szkołę Podstawową Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Gratulujemy Wiktorii oraz Rodzicom i wych. pani Ewie.

        ____________________________________________________________________________

        Życzenia świąteczne - Wielkanoc 2021

        ____________________________________________________________________________

        Konkurs "Aktywny uczeń"

        ADRESACI KONKURSU
        Uczniowie klas I-VIII SP w Markuszowie
        REGULAMIN
        Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów z podziałem na kategorie wiekowe:
        klasy I-III;
        klasy IV-VI;
        klasy VII-VIII
        oraz z podziałem na płeć: Dziewczęta – Chłopcy.

        Przedmiotem konkursu jest stworzenie krótkiego, amatorskiego filmu o treści dotyczącej aktywności fizycznej podczas nauczania zdalnego.

        Film może być przygotowany w dowolnej technice umożliwiającej odtworzenie go przez organizatora (ZALECANE do 99 mb).

        Film powinien być przesłany pod wskazany adres e-mail: WFMARKUSZOW@GMAIL.COM
        w wyznaczonym terminie od 29.03 do 09.04 2021 r.

        Czas trwania filmu powinien mieścić się w przedziale od 1-2 minut.

        Filmy zgłoszone po wyznaczonym terminie nie będą dopuszczone do konkursu.

        Prace oceniać będzie komisja konkursowa powołana przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Makuszowie.

        NAGRODY
        W każdej kategorii wiekowej oraz z podziałem na płeć zostaną przyznane cenne nagrody rzeczowe za trzy pierwsze miejsca.
        Każdy uczestnik zostanie nagrodzony oceną celującą z wychowania fizycznego.
        POZOSTAŁE INFORMACJE
        Zgłoszenie filmu do konkursu jest równoznaczne z akceptacją postanowień Regulaminu.
        Uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie, publikowanie danych osobowych (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.2019.poz.1781)) przez Organizatora na potrzeby Konkursu oraz publikacji jego wyników.

        ____________________________________________________________________________

        Ogólnopolski konkurs plastyczny #NaszaFlagaPL

        Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII, a uczestnicy konkursu mają wykonać pracę plastyczną, której tematem jest 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na każdej pracy koniecznie musi się znaleźć polska flaga państwowa lub biało-czerwony motyw. Technika wykonania prac jest dowolna np. rysunek, grafika, malarstwo, collage, haft, techniki elektroniczne. Prace powinny być sfotografowane i zgłoszone do konkursu przez rodzica (opiekuna prawnego) autora pracy. Zdjęcie prezentujące pracę należy nadesłać w terminie do 12 kwietnia 2021 r., wypełniając formularz na stronie internetowej naszaflaga.pl Rozstrzygnięcie konkurs do dnia 22 kwietnia 2021 r. Dla laureatów przewidziane są cenne nagrody oraz dyplomy. Wszystkie informacje na stronie konkursu: naszaflaga.pl

        ____________________________________________________________________________

        Projekt edukacyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

        VIII klasa bierze udziału w „Projekcie z ZUS”. Jest to projekt edukacyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych.
        Uczniowie biorą udział w lekcji o ubezpieczeniach społecznych, następnie wykonują pracę konkursową – plakat, komiks lub krótki film.
        Zadaniem konkursowym uczestników projektu jest wykonanie materiału wyjaśniającego dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne?
        Konkurs odbywa się na etapie szkolnym, regionalnym i centralnym. Prace uczniowie przekazują pani Agnieszce Furtak do 29 marca 2021 roku.
        Na autorów najlepszych projektów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

        ____________________________________________________________________________

        Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca

        nagranie

        ___________________________________________________________________________

        Obrazek 2021-02-06 17:53:30

        W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowano w szkole Dzień Świadomego Korzystania z Internetu realizowany w związku z ogólnokrajowym projektem "Przystań w sieci". Działania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa uczniów w internecie objęły zajęcia tematyczne organizowane w klasach. Kursem szkoleniowym zostali objęci uczniowie klas VII - VIII oraz nauczyciele.

        ____________________________________________________________________________

        „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” - projekt ekologiczny i edukacyjny

        „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” - projekt ekologiczny i edukacyjny - Obrazek 1

        o akcji - plik pdf
        rodzaje elektrośmieci - plik pdf
        ciekawostki ekologiczne - plik pdf

        Serdecznie dziękujemy za udział i pełne zaangażowanie w akcję zbiórki elektroodpadów prowadzonej przez Naszą Firmę we współpracy z Placówką.
        Podsumowując, w zbiórce zebrali Państwo 355 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
        Zgodnie z Regulaminem: warunkiem otrzymania nagrody w naszej Akcji jest zebranie minimum 500 kg ZSEiE.
        Kilogramy uzbierane przez Państwa placówkę nie przepadają. Zostaną doliczone przy kolejnej edycji akcji.

        ____________________________________________________________________________

        Nasi uczniowie kolędują

        nagranie

        ____________________________________________________________________________

        Apel bożonarodzeniowy

        nagranie

        ____________________________________________________________________________

        Życzenia - Boże Narodzenie 2020

        życzenia świąteczne - Obrazek 1

        życzenia od Samorządu Szkolnego - Obrazek 1

        życzenia od Rady Rodziców
        Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia w imieniu Rady Rodziców pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Wszystkim Pracownikom szkoły a także Rodzicom i Uczniom. Niech nadchodzące Święta upłyną w zdrowiu, w spokoju i radości wśród Rodziny i Przyjaciół a nadchodzący Nowy Rok niech będzie pełen ciepła, miłości i zrozumienia dla każdego z Nas.
        Edyta Kowalska

        życzenia od Rady Rodziców - Obrazek 1

        ____________________________________________________________________________

        Podsumowanie projektu "Polski ZŁOTY ma 100 lat".

        prezentacja

        ____________________________________________________________________________

        Podziękowanie za wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu".

        dyplom dla szkoły

        ____________________________________________________________________________

        Certyfikat za udział w akcji "Tydzień kodowania".

        Obrazek 2020-11-06 18:22:18

        ____________________________________________________________________________

        #SzkołaDoHymnu

        #SzkołaDoHymnu - Obrazek 1

        ____________________________________________________________________________

        102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

        nagranie

        ____________________________________________________________________________

        Zarządzenie 14/2020

        Dyrektora Szkoły Podstawowej. Im. Jana Pocka w Markuszowie z dnia 29.10.2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 30.10.2020 r.

        Na podstawie art. 30a, 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378) oraz pozytywnej opinii PSSE w Puławach dotyczącej zawieszenia zajęć po akceptacji Organu Prowadzącego zarządza się, co następuje:

        Ustalam realizację zadań jednostki z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość dla klas I-III Szkoły Podstawowej.

        Informacja o nauczaniu zdalnym w Szkole Podstawowej im. Jana Pocka w Markuszowie
        I. Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas I-III w czasie zawieszenia zajęć w szkole. Wszyscy nauczyciele będą realizować podstawę programową zgodnie z tygodniowym planem zajęć, uwzględniając w szczególności:
        • równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
        • zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
        • możliwości psychofizyczne uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
        • łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
        • ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć,
        • stopień obciążenia uczniów realizacją zleconych zadań.

        II. Monitorowanie postępów uczniów w nauce oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów będzie zgodny ze Statutem Szkoły.

        III. Realizacja zajęć
        Platforma MS Teams - zajęcia realizowane będą przez 45 minut z podziałem:
        • 30 minut - spotkanie online z zespołem klasowym,
        • 15 minut - uczniowie będą realizować pod kierunkiem nauczyciela zadania indywidualnie, w tym czasie mogą również odbywać się indywidualne konsultacje.

        IV. Sposób dokumentowania realizacji zadań
        • W e-dzienniku będą akceptowane kolejne lekcje w danym dniu wybierając temat z rozkładu materiału. Ze względu na nauczanie zdalne nauczyciel może dokonać w rozkładzie niezbędnych modyfikacji.
        • W zakładce zadania domowe będą zamieszczane zadania dla uczniów.
        • Frekwencja - nauczyciel będzie sprawdzał obecność podczas każdego spotkania online.

        V. Źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć
        Nauczyciele wskazują źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć, w tym materiały w postaci elektronicznej, z których uczniowie mogą korzystać.

        VI. Możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia
        Każdy nauczyciel zapewni uczniom i ich rodzicom możliwość konsultacji poprzez:
        • platformę MS Teams,
        • e-dziennik.
        Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 30.10.2020 r.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pocka w Markuszowie
      • 81 8818006
      • SEKRETARIAT: szkola@markuszow.pl
      • ul. Lubelska 80 24-173 Markuszów woj. lubelskie Poland
      • sp.markuszow(wpisz @)op.pl
      • Konto Rady Rodziców: 12 8732 0000 0000 2512 3000 0001
      • Konto do opłaty za wyżywienie: 03 8732 0000 0000 3740 2000 0002
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pocka w Markuszowie (adres: ul Lubelska 80, 24-173 Markuszów tel. 818818006, e-mail: zsmarkuszow@op.pl). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych e-mail: inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  • YouTube - Szkoła Podstawowa Markuszów

  • Biuletyn informacji publicznej