„Nie potrafimy robić wielkich rzeczy.
          Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością.”
          Matka Teresa z Kalkuty

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
          ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
          z jakim tej pomocy się udziela.”

Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej im. Jana Pocka w Markuszowie

Postanowienia ogólne:
          • Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.
          • Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
          • Koło wolontariatu skierowane jest do ludzi młodych, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Cele i założenia:
          • uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych
          • ukazywanie sensu pomagania innym
          • rozbudzanie empatii
          • zapoznawanie z ideą wolontariatu
          • aktywne włączenie się w akcje charytatywne
          • wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieżowych, działań edukacyjnych
          • rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży
          • nauka samorządności

Nagradzanie wolontariuszy:
          - nagradzanie wolontariuszy ma charakter motywujący, podkreślający uznanie dla jego działalności
          - wychowawca klasy uwzględnia zaangażowanie ucznia w działalność wolontariacką i społeczną na rzecz szkoły przy ocenianiu zachowania ucznia
          Formy nagradzania:
          - wyrażenie słownego uznania wobec zespołu klasowego
          - pochwała dyrektora na szkolnym apelu
          - przyznanie nagrody rzeczowej (dyplom, książka...)
          - wpisanie informacji o działalności społecznej w ramach wolontariatu na świadectwie ukończenia szkoły (wpis na świadectwie uzyskuje uczeń, który w roku szkolnym brał udział w co najmniej trzech akcjach pozaszkolnych i w co najmniej trzech działaniach szkolnych oraz systematycznie uczestniczył w spotkaniach wolontariatu)

- każdy uczeń, który nie przystąpił do klubu wolontariusza może podejmować działania pomocowe

Kodeks etyczny wolontariusza:
          1. Być pewnym - zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.
          2. Być przekonanym - nie oferuj swej pomocy, jeśli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.
          3. Być lojalnym - zgłaszaj sugestie, nie „uderzaj” w innych.
          4. Przestrzegać zasad - nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.
          5. Mówić otwarcie - pytać o rzeczy, których nie rozumiesz.
          6. Chętnie uczyć się - rozszerzaj swoją wiedzę.
          7. Stale się rozwijać - staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.
          8. Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą - będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.
          9. Być osobą na której można polegać - praca jest zobowiązaniem. Wykonaj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.
          10. Działać w zespole - znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.